Rubbalase™ - Materialy do grawerowania - Gravograph

Zwróć szczególną uwagą na tworzenie oznakowań mechanicznymi I laserowymi maszynami do znakowania

Wybierz najlepszą maszynę do znakowania dzięki naszej tabeli porównawczej.

Jaki jest najlepszy sposób na stworzenie
tabliczki? Czasami trudno jest dokonać wyboru między grawerowaniem mechanicznym a grawerowaniem laserowym.Aby Ci pomóc, stworzyliśmy przewodnik po tych dwóch technologiach systemów tworzenia oznaczeń.Oto zalety i wady każdego rozwiązania. Pomogą Ci one wybrać maszynę do znakowania dostosowaną do Twoich potrzeb w zakresie oznakowań, znaków kierunkowych, identyfikacji normatywnej lub prostych etykiet.

Obrotowe maszyny do znakowania: ich mocne strony i ograniczenia

Gravotech i grawerowanie mechaniczne: wspólna historia

W 1938 roku w Stanach Zjednoczonych firma New Hermes zrewolucjonizowała świat grawerowania, udoskonalając złożony i delikatny ręczny grawer (pantograf). W ten sposób powstała ręczna grawerka, niezawodna i łatwa w obsłudze.

Gravograph (wcześniej Gravotech), w latach 60. XX wieku ponownie zrewulocjonizował rynek, wprowadzając arkusz Gravoply™ - materiał do grawerowania zaprojektowany w celu tworzenia kontrastu w oznakowaniu grawerem mechanicznym.

Gravotech - Rotary engraver

Specyfika

W przypadku mechanicznej maszyny do znakowania, rysik wykonuje żłobienie w materiale, który ma zostać wygrawerowany. Ten proces nie spala materiału, a tworzy fizyczne oznakowanie.

Na materiale jednowarstwowym nie da się uzyskać wyraźnego kontrastu, stosując technologię oznakowania. Jednakże sytemy oznakowań muszą być czytelne zarówno z bliska, jak i daleka. Właśnie dlatego wynaleziono dwuwarstwowy materiał Gravoply™. Podczas grawerowania górnej warstwy koloru A odkrywa się spodnią warstwę koloru B, tworząc w ten sposób pożądany kontrast  w oznakowaniu.

Po zakończeniu grawerowania można zaaplikować na metalu, w grawerowanym rowku, produkty barwiące lub farby (takie jak Gravolaque lub Nitrolaque), aby stworzyć oznakowanie kolorem. Grawerowane w ten sposób, i wykańczane dzięki dodaniu lakieru lub utlenianiu, są np. profesjonalne tabliczki, produkowane w szczególności dla lekarzy lub prawników.

 

Różnorodność oferty Gravotech:
Do tworzenia oznakowań masz wybór pomiędzy kilkoma rozmiarami maszyn do znakowania CNC: od formatu A4 do powierzchni 1220 x 610 mm (48" x 24") dla największych obszarów do grawerowania. Niektóre maszyny do znakowania (np. duże stoły Gravotech ISx000) pozwalają, dzięki swojej konstrukcji, nawet na seryjne grawerowanie dłuższych tablic.

Grawerowanie blach za pomocą mechanicznej maszyny grawerującej

Korzyści

Grawerowanie płyt metalowych i plastikowych za pomocą maszyn do znakowania CNC pozwala uzyskać tradycyjny efekt oznakowania, który oferuje prawdziwą wartość dodaną.

Różnorodność maszyn do grawerowania tabliczek oferuje zatem szeroką gamę zastosowań.

 • W zależności od wybranego rozmiaru plotera CNC możesz znakować części pojedynczo lub seryjnie.
 • Duże maszyny do znakowania CNC, dzięki swojej precyzji, umożliwiają zarówno wycinanie liter i cyfr do oznakowań a także grawerowanie z efektem: 2,5D lub wklęsłodrukowym (grawerunek wypukły).
 • Obrotowe maszyny do grawerowania tabliczek są wszechstronne: pozwalają na cięcie bardzo szerokiej gamy materiałów. Przecinarki mechaniczne zazwyczaj dają nacięcia łatwiejsze do czyszczenia niż te wykonane za pomocą lasera do grawerowania tabliczek. Maszyny mechaniczne umożliwiają także cięcie wstępne, co jest szczególnie cenione przez profesjonalistów zajmujących się oznakowaniem.
 • Rysik regulacyjny umożliwia automatyczne dostosowanie wysokości narzędzia do niedoskonałości powierzchni części i zapewnia równomierne i precyzyjne grawerowanie.
 • "Maszyny do grawerowania tabliczek typu M20 to stacjonarne, kompaktowe grawerki. Są najlepszym sposobem na tworzenie
  tabliczek w małych przestrzeniach roboczych lub sklepach. Doskonale też nadają się do grawerowania pojedynczych sztuk."

Kolejna ważna zaleta: ponieważ materiał nie ulega spaleniu w momencie grawerowania, nie ma konieczności zapewnienia metody oczyszczania powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się grawer. Oznacza to również, że mechaniczna maszyna do znakowania może pracować bez nadzoru (w czasie zamknięcia zakładu lub pod nieobecność operatora).

Te mechaniczne grawerki i wycinarki, działające bez materiałów eksploatacyjnych innych niż używane narzędzia tnące, charakteryzują się stosunkowo niskimi kosztami operacyjnymi: narzędzie jest zazwyczaj wymieniane co 6 miesięcy, w zależności od jego zużycia.

Chip collector for rotary engraving machine

Ograniczenia

 • W trakcie użytkowania należy wiedzieć, że mechaniczna technologia znakowania jest stosunkowo głośna i generuje wióry wymagające odsysania (automatycznego lub ręcznego). Jest także, w pewnym stopniu, wolniejsza niż laser do grawerowania tabliczek.
 • Opanowanie tej technologii wymaga też stosunkowo dłuższego czasu: regulacja głębokości grawerowania i rysika regulacyjnego odbywa się ręcznie.
 • Jeśli chodzi o wynik, za pomocą grawera mechanicznego nie jest możliwe stworzenie oznakowania z naturalnym kontrastem w jednowarstwowym arkuszu materiału (z wyjątkiem Gravoply™) i bez dodatków (takich jak lakier lub farba).

Grawerowanie laserowe: zalety i wady

Gravotech i grawerowanie laserowe

Technologia laserowa, stworzona w 1960 roku przez zespoły badawcze, jest stosunkowo nowa. Początkowo zarezerwowana dla przemysłów stosujących zaawansowane technologie, zdemokratyzowała się wraz z wprowadzeniem małych laserów CO2, które umożliwiły dywersyfikację zastosowań.

Maszyny do grawerowania laserowego oferują dziś różne ciekawe funkcje, takie jak cięcie, a także obróbkę materiałów organicznych, takich jak plastik, pianka, guma...

Uwaga: cięcie laserowe jest doskonałej jakości. Np. za pomocą maszyn Gantry można z łatwością wycinać litery wielkoformatowe, uzyskując czyste, gładkie krawędzie.

Gravotech - Materiały do grawerowania laserowego

Jak to działa

W laserze do grawerowania tabliczek, powierzchnia przedmiotu do grawerowania jest lokalnie podgrzewana wiązką światła, która tworzy trwały znak poprzez usunięcie cienkiej warstwy materiału. W przypadku metalu nie następuje usuwanie materiału (za pomocą technologii CO2), jak to się ma w przypadku grawerowania mechanicznego.

Dzięki zastosowaniu lasera możliwe jest zatem naturalne stworzenie oznakowania z kontrastem na większości powierzchni, zarówno przy użyciu dwuwarstwowego materiału, typu Gravoply™ lub bez niego. W tym przypadku grawerowanie jest płytsze niż przy użyciu mechanicznej technologii znakowania, gdyż laser pozostaje na płaszczyźnie. Możliwe jest wykonanie głębokiego znakowania laserem jak przy grawerowaniu mechanicznym, jednak zajmuje to znacznie więcej czasu.

Gravoply™ 2 - Materialy do grawerowania - Gravograph

Zalety

 

Dużą zaletą lasera CO2 jest możliwość grawerowania różnorodnych materiałów:

 • organicznych (drewno, skóra, papier, tektura, guma);
 • mineralnych (szkło, marmur, łupek);
 • z tworzyw sztucznych (akryli);
 • metalowych (metale muszą być jednak anodowane).

Cichsze i znacznie szybsze lasery do grawerowania tabliczek oferują również wszechstronność i większą atrakcyjność, w porównaniu do mechanicznych grawerek do tworzenia oznakowań, dzięki możliwości pracy z różnymi materiałami.

Funkcja Print and Cut ułatwia połączenie grawera laserowego i drukarki UV. Drukowany materiał można precyzyjnie przyciąć dookoła lub wewnątrz nadruku.

Należy również pamiętać, że rozpoczęcie pracy z grawerem laserowym jest bardzo proste i szybkie: laser automatycznie wykrywa grubość części i dostosowuje się odpowiednio do niej. Ważne! Nasze laserowe maszyny do grawerowania tabliczek działają bez dodatkowych narzędzi i materiałów eksploatacyjnych: w przypadku tych maszyn do grawerowania wymagana jest jedynie wymiana filtra ekstraktora i czyszczenie soczewki.

LS100 laser engraver and its extraction system

Utrudnienia

W przeciwieństwie do rozwiązań do grawerowania mechanicznego, maszyny laserowe są sporych gabarytów. Najmniejszy rozmiar obszaru grawerowania to 610 mm x 305 mm. Dlatego nie nadają się do małych sklepów, a koszt nabycia takiej maszyny do tworzenia oznakowań jest wysoki: od 1,5 do 2 razy większy od kosztu grawera mechanicznego.

Dodatkowo fakt, że laser nagrzewa materiał przeznaczony do grawerowania, ta technika wymaga zachowania kilku środków ostrożności:

 • W zależności od materiału, który ma być grawerowany, ważne jest monitorowanie pracy, aby zapobiec wznieceniu płomienia.
 • Opary powstające podczas rytowania materiału wymagają systemu oczyszczania powietrza z otoczenia.
 • Na potrzeby wycinania materiałów z tworzyw sztucznych w procesie tworzenia oznakowań należy używać akrylu lub PMMA. Nie polecamy użycia  ABS - który technicznie jest wycinany laserowo - ponieważ efekt estetyczny jest mało zadowalający (materiał ten ma tendencję do topienia), a ogrzewanie ABS może powodować powstawanie toksycznych oparów.

W zależności od potrzeb, możesz grawerować różne materiały za pomocą tych dwóch technologii systemów oznaczeń. Jednak wybór maszyny do tworzenia oznakowań będzie zależał od kilku czynników: budżetu, warunków użytkowania i różnorodności działań.

gra-mockup-comparative-table-signage

"Znajdź podsumowanie tego artykułu w tabeli porównawczej! Pomoże Ci ono wybrać najlepszy sposób na stworzenie
tabliczek, w zależności od Twojej sytuacji."


Pobierz tutaj

Nasze rozwiązania