Metal marking laser machine on production line

Wybierz technologię bezpośredniego znakowania części

Główne technologie znakowania dla przemysłowej identyfikacji części i identyfikowalności.

Bezpośrednie Znakowanie Części* (DPM) to proces stosowany do oznaczania informacji na powierzchni części przemysłowych.
Ale co to właściwie jest? I jakie są różne metody bezpośredniego znakowania części?
Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Czym jest przemysłowe bezpośrednie znakowanie części?

Bezpośrednie znakowanie części to zestaw technik wykorzystywanych w sektorze przemysłowym do identyfikacji lub zapisu danych na Twoich produktach: numerów seryjnych, dat produkcji, kodów kreskowych, kodów Datamatrix, logo.

A w jakim celu? Aby zagwarantować identyfikowalność wytwarzanych produktów w całym ich cyklu życia i łańcuchu dostaw.

Comparative table for DPM marking technologies

Zapoznaj się z naszą tabelą porównawczą metod DPM

Pobierz tutaj

Znakowanie laserowe

Przemysłowa grawerka laserowa wykorzystuje wiązkę laserową do interakcji z materiałem i tworzenia trwałych oznaczeń. Ta reakcja chemiczna może dawać różne efekty w zależności od rodzaju powierzchni, materiału użytego do produkcji części, rodzaju zastosowanego lasera i wybranych parametrów znakowania.

W porównaniu z technologiami mechanicznymi (znakowarki mikroudarowe i żłobiące) znakowanie laserowe jest mniej głębokie.

Istnieje kilka rodzajów źródeł laserowych do znakowania różnych rodzajów materiałów:

 • Laser światłowodowy ( do metali)
 • Laser hybrydowy (do metali i tworzyw sztucznych),
 • Zielony laser (do materiałów delikatnych i odblaskowych),
 • Laser CO2 (do materiałów organicznych: drewna, gumy, papieru, szkła).
ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZYMI LASERAMI
3Dマーキング

Technologia laserowa oferuje wiele korzyści w zakresie identyfikacji części:

 • Cisza: Hałas generowany przez interakcję między wiązką przemysłowej grawerki laserowej a materiałem jest minimalny, a ekstraktor, jeśli jest na wyposażeniu, wydziela dyskretny dźwięk dmuchania.
 • Wysoka precyzja: laser tworzy delikatne i precyzyjne znakowanie, doskonale dopasowane do małych znaków, logo i kodów 2D o bardzo małych rozmiarach. Jest idealny dla branży medycznej.
 • Bardzo duża prędkość: w porównaniu z innymi sposobami znakowania, jest to najszybsza metoda bezpośredniego znakowania części .
 • Różne efekty znakowania w zależności od rodzaju części, Twoich potrzeb i projektów.
 • Nie wymaga materiałów eksploatacyjnych.
ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZYMI LASERAMI
Bezpośrednie znakowanie części metalowych

Technologia laserowa może mieć pewne ograniczenia dla DPM:

 • Cena: początkowa inwestycja jest wyższa niż w maszynę mikroudarową lub żłobiącą.
 • Bezpieczeństwo lasera: wiązka laserowa jest silna i może być niebezpieczna dla operatorów. Niezbędne jest zainstalowanie odpowiedniego i zatwierdzonego systemu bezpieczeństwa. Gravotech oferuje skrzynki ochronne (LW2) lub tunele ochronne (Mini-inline), w celu ulepszenia zintegrowanego lasera z klasy 4 (jest on niebezpieczny, a Twoi operatorzy muszą być wyposażeni w środki ochrony indywidualnej) do klasy 1 przemysłowej grawerki laserowej (zapewniającej całkowitą ochronę).
 • Konfiguracja: laser jest bardzo wszechstronnym i złożonym narzędziem. Obsługa maszyny i ustawienie jej parametrów wymaga przeszkolenia. Jednak po skonfigurowaniu wyznaczników znakowania przemysłowa grawerka laserowa może zostać uruchomiona przez dowolnego operatora.
ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZYMI LASERAMI
メタルマーカーG - IDプレート

Znakowanie mikroudarowe

Znakowarki mikroudarowe wykorzystują technikę grawerowania mechanicznego, która odkształca materiał części wgłębiając go. Znakuje to część bardzo niewielkim wgłębieniem a ponieważ materiał jest naciskany, proces ten nie wytwarza ciepła, wiórów i nie zmienia się jego waga.

Identyfikacja części odbywa się za pomocą wibrującego rysika, którego końcówka uderza w powierzchnię części za pomocą mechanizmu pneumatycznego lub elektromagnetycznego. Ta końcówka oscyluje z wysoką częstotliwością, od 1 do 300 razy na sekundę.

Rysik porusza się po obszarze znakowania o różnej wielkości, w zależności od rodzaju używanej grawerki przemysłowej.

Technologia ta została opracowana przez ekspertów Gravotech (dawniej Technifor) prawie 40 lat temu i jest obecnie stosowana na całym świecie! Niektóre z naszych znakowarka mikroudarowych pracują nieprzerwanie na liniach produkcyjnych od dziesięcioleci.

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZYMI ZNAKOWARKAMI MIKROUDAROWYMI
Gravotech - Dot Peen

Pneumatyczne:

Pneumatyczne znakowanie mikroudarowe wykorzystuje sprężone powietrze. Podobnie jak mały młot pneumatyczny, końcówka rysika uderza w obrabiany przedmiot i jest przywracana do pierwotnego położenia za pomocą sprężyny. Częstotliwość oscylacji jest bardzo wysoka, od 150 do 300 Hz (150 do 300 uderzeń na sekundę). To sprawia, że jest to bardzo szybka metoda bezpośredniego znakowania części.

Elektromagnetyczne:

Elektromagnetyczne znakowarki mikroudarowe używają silnego, sterowanego elektronicznie elektromagnesu. Z każdym impulsem końcówka rysika jest gwałtownie popychana w kierunku części, tworząc ostre, głębokie wgłębienie, a następnie powraca do pozycji początkowej dzięki sprężynie. Częstotliwość uderzeń może wahać się od 1 do 40 Hz (od 1 do 40 uderzeń na sekundę) w zależności od pożądanego efektu.

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZYMI ZNAKOWARKAMI MIKROUDAROWYMI
Pneumatic vs electromagnetic marking dot peen

Znakowanie mikroudarowe jest najczęściej stosowaną techniką bezpośredniego znakowania części (DPM):

 • Trwałość: oznaczenie o wysokiej rozdzielczości, łatwe do odczytania przez oko ludzkie i wysoce odporne na zużycie.
 • Odporność na fałszerstwo: bardzo głębokie znakowanie (do 0,5 mm na stali).
 • Oznaczanie bez modyfikacji: ta metoda znakowania części  ściska materiał nie zmieniając jej właściwości. Ryzyko uszkodzenia lub zmiany ciężaru jest zatem niewielkie. Te ostatnie zalety są kluczowe w sektorach aeronautyki i lotnictwa kosmicznego.
 • Wszechstronność:  technologia ta może być stosowana na szerokiej gamie materiałów (metale, tworzywa sztuczne) i częściach o różnych kształtach i rozmiarach.
 • Solidność: nasze maszyny są zaprojektowane tak, aby działały przez dziesięciolecia i działały w najbardziej wymagających środowiskach.
 • Oszczędność: brak materiałów eksploatacyjnych lub szkodliwych dla środowiska środków czyszczących.
ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZYMI ZNAKOWARKAMI MIKROUDAROWYMI
Maszyna do znakowania mikroudarowego - grawerowanie części z tworzywa sztucznego

Znakowanie mikroudarowe to najpowszechniejsze rozwiązanie do znakowania części przemysłowych. Ma jednak ono pewne ograniczenia:

 • Brak kontrastu znakowania: grawerowanie mechaniczne popycha materiał i tworzy wypukłe oznakowanie bez dodawania lub zmiany koloru.
 • Poziom hałasu: rysik uderza w części, aby je oznaczyć, więc poziom hałasu jest wyższy niż w przypadku innych systemów znakowania części, takich jak maszyn żłobiących lub przemysłowych grawerek laserowych, zwłaszcza w przypadku dużych części metalowych i/lub pustych w środku.
 • Wymiana rysika: rysik i jego końcówka mogą zużywać się mniej lub bardziej szybko, w zależności od materiałów, rodzaju znakowania i częstotliwości używania.
 • Masywność: szybkie i dokładne przemysłowe znakowarki mikroudarowe nie są zbyt delikatne. Jeśli efekt ma być estetyczny, polecamy wybrać system znakowania laserowego.
ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZYMI ZNAKOWARKAMI MIKROUDAROWYMI
impact4

Żłobienie

W żłobiących grawerkach przemysłowych do tworzenia ciągłych, czystych i estetycznych oznaczeń stosowane są końcówki z węglików spiekanych lub diamentów. Końcówka przesuwa się i rysuje część, pozostawiając trwały, głęboki i wyraźnie czytelny ślad.

Trasowanie to rozwiązanie do identyfikacji części przeznaczone do metalu: może być stosowane na szerokiej gamie części metalowych, takich jak aluminium, mosiądz i miedź, a także na twardych materiałach, takich jak stal i stal nierdzewna.

Żłobiące systemy znakowania części posiadają również inną ważną zaletę: pozostając w ciągłym kontakcie z częściami, proces identyfikacji części jest znacznie cichszy niż znakowanie mikroudarowe, które uderza w części. Rysowanie jest zatem zalecane w przypadku materiałów, które rezonują, takich jak blacha i puste części.

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZYMI ZNAKOWARKAMI ŻŁOBIĄCYMI
Gravotech - maszyna do znakowania metali

Żłobienie ma wiele zalet w przypadku przemysłowego bezpośredniego znakowania części:

 • Cisza: żłobienie ma tę zaletę, że jest cichym rozwiązaniem do indentyfikacji, ponieważ końcówka ślizga się po materiale, w przeciwieństwie, na przykład, do znakowania mikroudarowego.
 • Niskie zużycie sprężonego powietrza: w porównaniu do znakowarki mikroudarowej.
 • Precyzyja i estetyka: nasze żłobiące grawerki przemysłowe są wyposażone w najwyższej jakości dwuszynowe prowadnice i napęd ze śrubą kulową, zapewniając czyste, wysokiej jakości znakowanie na wszystkich częściach.
 • Czytelność: szybkie i łatwe skanowanie kodów 2D i oznaczeń OCR (Optical Character Recognition).
 • Ekspertyza w użyciu metalu: możliwe jest znakowanie na wszystkich częściach przemysłowych, wyprodukowanych z miękkich lub bardzo twardych metali.
ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZYMI ZNAKOWARKAMI ŻŁOBIĄCYMI
Zestaw Datamatrix: szybkość, jakość i niezawodność

Żłobienie ma kilka wad w przypadku zastosowania do DPM. Dwie z nich należy szczególnie wziąć pod uwagę:

 • Mocowanie: znakowana część musi być mocno przymocowana, aby można było ją prawidłowo oznaczyć. W niektórych przypadkach konieczne jest jej ściśnięcie przy produkcji (np. spawanie, tłoczenie, itp.), co ułatwia późniejszą procedurę znakowania.
 • Wymiana rysika: tempo zużycia rysika i jego końcówki zależy od materiału, rodzaju znakowania i częstotliwości używania.
ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZYMI ZNAKOWARKAMI ŻŁOBIĄCYMI
Głębokie znakowanie numeru identyfikacyjnego pojazdu

Nasze systemy bezpośredniego znakowania części

Inne metody bezpośredniego znakowania części

Sticker labelling machine for part identification

Znakowanie etykiet do części przemysłowych

Znakowanie etykiet polega na wydrukowaniu informacji na etykiecie, a następnie naklejeniu jej na część.

To rozwiązanie do identyfikacji najlepiej nadaje się do tymczasowego oznaczania lub identyfikowania części, które nie są widoczne dla konsumenta końcowego, na przykład te wewnątrz części pojazdu.

Metoda ta, dawniej stosowana do identyfikacji części z tworzyw sztucznych, zostaje coraz częściej wymieniana na techniki trwałego znakowania, które są bardziej zgodne z aktualnymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa, kontroli jakości i klasyfikacji.


   Zalety tego rodzaju znakowania do bezpośredniego znakowania na częściach:

   • Łatwość: Ten proces jest prosty w konfiguracji i obsłudze i nie wymaga drogich maszyn..
   • Czytelność: Drukowane kody Datamatrix lub kody kreskowe są łatwe do odczytania dzięki kontrastowemu czarnemu nadrukowi na białym tle.
   • Ekonomiczność: Ten typ czytników maszyn i kodów jest bardzo przystępny cenowo.


   Limity znakowania etykietami:

   • Krótkotrwałe znakowanie: jego użycie ogranicza się do identyfikacji w zakładzie produkcyjnym lub gdy część jest chroniona w trakcie użytkowania.
   • Ograniczona żywotność: nie nadaje się do jakościowego monitorowania, z wyjątkiem części umieszczonych wewnątrz pojazdu w przemyśle motoryzacyjnym. Aby zachować czytelność, etykieta nie może być stale zmieniana.
   • Ograniczone zastosowanie: dyspenser etykiet nie jest tak niezawodny jak marker punktowy lub laserowy i nie nadaje się do wszystkich części.
   • Ograniczona przyczepność: Etykieta słabo przylega do zaolejonych lub szorstkich powierzchni.
   Inkjet head for quick ink marking of parts for identification

   Znakowanie tuszem

   Znakowanie tuszem polega na użyciu głowicy drukującej do bezpośredniego znakowania części.

   Mniej wydajne i niezawodne niż inne rozwiązania do identyfikacji, to oznaczenie jest najmniej używane w przemyśle.

   Polecane jest raczej do znakowania kartonów i opakowań do żywności.


   Korzyści ze znakowania tuszem dla DPM:

   • Wysoka wydajność: tusze przylegają do bardzo szerokiej gamy materiałów.
   • Skuteczność i wszechstronność: ta tuszowa maszyna do bezpośredniego znakowania części oznacza miękkie lub twarde materiały.
   • Duża szybkość znakowania: tusz jest szybko nakładany na znakowaną część.
   • Znakowanie w ruchu: możliwość znakowania na częściach ruchomych.
   • Wytrzymałość: Lepsza konserwacja w stosunku do etykietowania.


   Limity znakowania tuszowego przy bezpośrednim znakowaniu części:

   • Wysoki koszt: duży koszt używania i materiałów eksploatacyjnych (tuszy, rozpuszczalników).
   • Konserwacja: ten system znakowania części wymaga bardzo częstej konserwacji i serwisowania.
   • Niska rozdzielczość: w porównaniu ze znakowaniem laserowym.
   • Nietrwałość: grawerunek blaknie z czasem.
   Traditional metal stamping punch marking machine

   Tradycyjne znakowanie stemplem

   Znakowanie stemplem to prosty, ręczny system znakowania części. Metalowe narzędzie służy do odciskania znaku (liter, cyfr itp.) na częściach metalowych, plastikowych lub kartonowych. Można również znaleźć maszyny do stemplowania obsługiwane dźwignią, które ułatwiają znakowanie.

   Szybkość wykonania, głębokość oraz niski koszt to niezaprzeczalne zalety tego sposobu znakowania. Jednak zużycie matryc jest dość szybkie i to ręczne rozwiązanie do identyfikacji wyklucza pojęcie jednolitości i zgodności z normami znakowania.

   Uwaga: Istnieje kilka automatycznych maszyn stemplujących, które umożliwiają znakowanie z dużym nakładem, ale ich złożoność i niska wydajność nie czynią ich idealnym wyborem dla firm.

   Korzyści ze stemplowania

   • Łatwość i skuteczność: umieść matrycę na części i uderz ją młotkiem, aby zaznaczyć element.
   • Unikalne i głębokie znakowanie: matryca z symbolem oznacza nawet twarde metale.
   • Prędkość: stemplowanie krótkiego ciągu znaków jest szybkie, zwłaszcza w wypadku użycia szablonów do matryc.
   • Niska cena: prostota maszyny do bezpośredniego znakowania części oraz brak elektroniki sprawiają, że jest to bardzo przystępne cenowo rozwiązanie.


   Limity znakowania stemplem

   • Zmiana matryc: wymagają one częstej wymiany, ponieważ są uszkadzane przy każdym użyciu.
   • Ograniczenia w nakładzie: przed każdym oznaczeniem należy obrócić koła (służące do znakowania), w które należy uderzyć. Przy dużym nakładzie dla średnich serii system ten jest skomplikowany mechanicznie i drogi.
   • Niskie tempo produkcji: obsługa manualna i niski nakład nie pozwalają na wysokie tempo produkcji.
   • Obecność operatora: obsługa wymaga interwencji operatora (ograniczona standaryzacja oznaczeń) lub wdrożenia bardziej złożonej maszyny.
   Laser marked metal side bracket

   Znakowanie elektrochemiczne

   Przeznaczone do znakowania części metalowych o różnych rozmiarach i kształtach, znakowanie elektrochemiczne polega na przeniesieniu wzoru z szablonu na daną część. W zależności od szablonu identyfikacja części odbywa się z różną prędkością.

   W praktyce szablon jest drukowany za pomocą drukarki termicznej i moczony w elektrolicie przed umieszczeniem na części. Ręczna głowica znakująca, podłączona do generatora, jest następnie przykładana do szablonu ruchem posuwisto-zwrotnym, wytwarzając niskie napięcie. Napięcie to, w połączeniu z szablonem i elektrolitem, pozostawia na części czarny ślad o wysokim kontraście.


   Zalety znakowania elektrochemicznego

   • Mały koszt: sama maszyna do bezpośredniego znakowania części jak i materiały eksploatacyjne są niedrogie w wypadku wykonywania oznaczeń na metalach z żelaza.
   • Brak zniekształcenia materiału: struktura lub kształt materiału nie ulegają zmianie, ponieważ oznakowanie powstaje na powierzchni.
   • Precyzyjne znakowanie: możliwość dokładnego oznaczania kodów 2D, numerów/tekstów i logo.
   • Bardzo wyraźny kontrast: oznaczenie jest czarne i dobrze widoczne na metalu.
   • Szybkość: wystarczy przejechać głowicą znakującą dwa lub trzy razy.


   Granice znakowania elektrochemicznego

   • Jednofunkcyjność: oznaczanie wyłącznie metali przewodzących.
   • Skomplikowana instalacja: każde znakowanie wymaga osobnego wydrukowanego szablonu, zespołu głowicy znakującej i aplikacji elektrolitu.
   • Niska wydajność: każde znakowanie jest wykonywane ręcznie i wymaga osobnego szablonu.
   • Kompleksowość: elektrolit lub szablon muszą być dobrze nałożone na części (ponieważ są umieszczane ręcznie).
   • Wieloelementowe: Wymaga użycia wielu materiałów eksploatacyjnych: szablony, elektrolit w płynie, neutralizator, filc do znakowania, O-rings...
   Handheld engraving pen for decoration or direct part marking

   Oznaczenie długopisem do grawerowania

   Długopis do grawerowania to ręczna grawerka przemysłowa do szybkiego znakowania części o różnej wielkości.

   W zależności od rynku docelowego, ta maszyna do bezpośredniego znakowania części  wbija się w materiał obracającą się diamentową końcówką lub uderza i odkształca powierzchnię przedmiotu obrabianego (sukcesywne znakowanie mikroudarowe) końcówką z węglików spiekanych.

   Oszczędzające miejsce i przeznaczone zwłaszcza dla firmy produkujących przedmioty personalizowane, ten rodzaj znakowania jest używany w przemyśle do oznaczania narzędzi lub sprzętu.

   Długopis do grawerowania dostępny jest w wersji pneumatycznej lub elektrycznej. Jest to proste i tanie urządzenie.


   Zalety znakowania za pomocą długopisu do grawerowania:

   • Niska cena: ten system znakowania jest prosty, dzięki czemu jest przystępny cenowo.
   • Łatwość użycia: wystarczy podłączyć do prądu i włączyć długopis do grawerowania, aby rozpocząć znakowanie.
   • Szybkość: do zaznaczania i pisania małymi znakami.
   • Mobilność: jego mały rozmiar i wąski kształt ułatwiają przenoszenie w skrzynce narzędziowej.


   Limity znakowania długopisem grawerskim:

   • Niestandardowość: ponieważ znakowanie odbywa się ręcznie, niemożliwe jest przestrzeganie przemysłowych standardów znakowania.
   • Nieproduktywność: ta maszyna do bezpośredniego znakowania części nie nadaje się do średnich i dużych serii produkcyjnych, ponieważ grawerowanie odbywa się ręcznie.
   • Zużycie końcówki: szybko zużywającą się końcówkę należy czesto wymieniać.
   Comparative table for DPM marking technologies

   Zapoznaj się z naszą tabelą porównawczą metod DPM

   Pobierz tutaj