Datamartrix marked with fiber laser engraver

Grawerowanie metalu

Odkryj nasze grawerki mechaniczne i laserowe do metalu!

Od czasu, gdy starożytny człowiek odkrył możliwość kształtowania metalu, znakujemy go w celach artystycznych, personalizacji, czy identyfikacji.

Metal jest substancją złożoną: charakteryzuje się dobrym przewodnictwem elektrycznym i cieplnym, składa się z pierwiastków chemicznych i stopów. Jeśli szukasz mechanicznej lub laserowej maszyny do znakowania metalu, wybór najlepszego rozwiązania będzie zależeć od rodzaju metalu, który zamierzasz grawerować:

 • Stal nierdzewna
 • Aluminium
 • Aluminium anodowane
 • Metale hartowane
 • Stal stopowa
 • Tytan i stopy tytanu
 • Węgliki
 • Mosiądz
 • Miedź
 • Metale szlachetne
 • Metale powlekane

   W jakim celu znakujemy metale?

  Grawerowanie metali służy do nanoszenia tekstu, logo, zdjęć, liczb, kodów 2D, itp. Lista sektorów, w których znakowania metali znajduje zastosowanie jest jeszcze dłuższa: jubilerstwo, medycyna, lotnictwo, energetyka to tylko kilka przykładów.

Znakowanie lub grawerowanie laserowe odbywa się bezdotykowo i nie wymaga żadnej obróbki wstępnej czy końcowej. Rezultatem jest trwałe, odporne, kontrastowe znakowanie o bardzo wysokiej rozdzielczości. Obróbka nie powoduje uszkodzenia metalu.

Mechaniczne grawerki odcinają metal za pomocą obrotowego frezu grawerskiego podobnego do wiertła. Pozwala to zarówno na grawerowanie, jak i cięcie niektórych metali. Rozwiązanie to jest szeroko stosowane we wszystkich gałęziach przemysłu, od grawerowania biżuterii po wycinanie paneli przednich.

Bezpośrednie znakowanie części metodą mikroudarową lub żłobiącą odbywa się za pomocą rylca z węglika wolframu, który styka się z powierzchnią i odkształca materiał (zagłębienia o kształcie kropki). Kolejne uderzenia łączą się w litery, cyfry, kody czy logotypy tworząc końcowe znakowanie.

Gravotech posiada bogate doświadczenie w znakowaniu metali aby pomóc Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie do grawerowania metali dostosowane do Twoich potrzeb. Istnieje wiele różnych rodzajów metali i dla każdego z nich mamy urządzenie do znakowania.

Odkryj rozwiązania Gravotech

Lasertrace ™ ułatwia śledzenie i identyfikację wszystkich rodzajów części metalowych.

Grawerowanie Laserowe

Bezpośrednie znakowanie części metalowych

Trawienie laserowe może być stosowane na szerokiej gamie materiałów.
Grawerowanie laserowe ma miejsce, gdy ciepło wiązki topi tylko powierzchnię materiału i nie wnika całkowicie w materiał.

Duża moc lasera wykorzystuje wysoką temperaturę do stopienia tylko powierzchni materiału. Czasami w grawerowanych obszarach tworzą się tlenki, dzięki czemu znakowanie jest wyraźniejsze i bardziej widoczne. laser modyfikuje współczynnik odbicia i poprawia kontrast.

Usuwa bardzo mało materiału.

Może być wykonywany na surowych, anodowanych lub platerowanych powierzchniach metalowych. Delikatne grawerowanie metali + tlenków. Usuwa mniej niż 0,001 ”materiału. Znakowanie z dużą prędkością. Działa na wszystkich metalach.

Tekst alfanumeryczny na metalu - grawer laserowy

Gdy oznakowane elementy nadal wymagają obróbki lub dodatkowego malowania, a materiał jest szorstki, należy wykonać głębokie znakowanie laserowe. 

Podczas grawerowania laser wytwarza duże ciepło, które powoduje parowanie materiału. Tworzy to wgłębienie na powierzchni zarówno wyczuwalne jak i widoczne dla oka. Ten typ znakowania szczególnie polecamy dla detali poddawanych obciążeniom po procesowym (np. piaskowanie).

Szybkie stapianie i odparowywanie materiału. Zmienna głębokość jest osiągana przez liczbę przejść. Działa tylko z wypełnionymi czcionkami / kształtami.

Znakowanie Datamatrix na metalu

 • Wyżarzanie
  Podgrzewa materiał miejscowo do temperatury tuż poniżej jego temperatury topnienia. Powoduje to powstanie warstw tlenków na powierzchni przedmiotu obrabianego (metaliczne kolory wyżarzania). Ta metoda znakowania jest preferowana, gdy wymagane jest precyzyjne pasowanie lub istnieje potrzeba uniknięcia wybrzuszenia materiału.

  Można wyżarzać tylko te metale, które zmieniają kolor pod wpływem ciepła i tlenu, tj. stal i tytan, ale nie aluminium lub metale nieżelazne. W większości przypadków warstwa tlenku jest czarna, ale może mieć również inne kolory wyżarzania. Kolor zależy od temperatury nagrzanych warstw. Powierzchnia materiału pozostaje niezmieniona podczas wyżarzania, ponieważ nic z niej nie jest usuwane. Zmiana koloru jest osiągana tylko poprzez miejscowe ogrzewanie materiału. Ciepło wnika zazwyczaj w głąb metalowej powierzchni od 20 do 30 μm.
   
 • Czarne znakowanie
  To proces, który daje bardzo kontrastowe, ciemne oznaczenia. Ta ustrukturyzowana powierzchnia zmniejsza ilość odbijanego światła, czego wynikiem są głębokie, matowe czarne oznaczenia, które wygląda tak samo, podczas oglądania pod dowolnym kątem. To sprawia, że znakowanie nie ma właściwości ściernych. Czarne oznaczenia są idealne do stali nierdzewnych, tytanu, miedzi i mosiądzu.

Grawerowanie mechaniczne

Personalizowany brelok metalowy

Za pomocą maszyn do grawerowania metalu przeciągamy frez diamentowy po powierzchni materiału, aby uzyskać delikatne i bardzo estetyczne znakowanie. 
Nie powstają wióry, a utrata masy materiału jest znikoma, co jest szczególnie ważne w przypadku biżuterii.

Ten proces znakowania można stosować nawet do bardzo twardych stopów, takich jak stal, stal nierdzewna lub żelazo, a także oczywiście do bardziej miękkich metali. Idealnie nadaje się do znakowania (przywieszek) i personalizacji. Ubytek, który powstał w trakcie grawerowania można wypełnić lakierem lub woskiem z oferty Gravotech w celu uzyskania kontrastu lub koloru.

Głębokie grawerowanie za pomocą maszyny do grawerowania metalu cnc

W przypadku maszyn CNC do grawerowania metalu, materiał jest usuwany za pomocą narzędzi tnących, «frezów grawerskich» o różnych rozmiarach i kształtach.

CNC jest używane do wycinania kształtów w metalu (np. panele sterowania) lub do frezowania kształtów 3D (np. tworzenie stempli do znakowania na gorąco, wkładek do form wtryskowych) lub ogólnie obróbki metali miękkich.
Technologię tę można również wykorzystać do uzyskania głęboko wygrawerowanego tekstu, cyfr lub logo na detalu, niezależnie od tego, czy służy ona do identyfikacji (bezpośredniego znakowania produktu) czy do personalizacji.

Ten proces znakowania zapewnia doskonałą jakość znakowania (bez kontrastu) zarówno w przypadku cięcia, jak i frezowania. Nawet niewielkie grawerki mogą wykonać tego typu grawerowanie w miękkim metalu, takim jak aluminium lub mosiądz.

Oznaczenie identyfikacyjne - kod Datamatrix

Nasze pneumatyczne urządzenia do znakowania mikroudarowego są najlepszym rozwiązaniem do znakowania produktów wymagających bardzo krótkiego czasu cyklu. Znakowarki te sprostają wymaganiom sektorów przemysłowych w zakresie szybkości.

Maszyny do znakowania elektromagnetycznego są odpowiednie do zastosowań wymagających dużej precyzji i trwałości. Jest to szczególnie ważne przy znakowaniu kodu DataMatrix. Elektromagnetyczna maszyna do znakowania mikroudarowego to wysoce precyzyjne rozwiązanie do znakowania, które spełnia wymagania identyfikacji.

Nasza mikroudarowa maszyna do znakowania metali jest ekonomiczna, graweruje dwa razy szybciej niż inne urządzenia, a znakowanie jest wyraźne.

Głębokie znakowanie numeru identyfikacyjnego pojazdu

Ciche urządzenia gwarantujące estetyczne i trwałe efekty. Znakowarki żłobiące są używane we wszystkich operacjach przemysłowych, w których występują ograniczenia poziomu hałasu: do znakowania dużych elementów metalowych (belki, szyny, podwozia i rury wydechowe itp.) do znakowania numerów VIN (numery identyfikacyjne pojazdu) na samochodach, motocyklach, pojazdach ciężkich itp.

Jest to rozwiązanie o najlepszym stosunku prędkości znakowania do głębokości. Zapewnia wysokiej jakości znakowanie. Zostało opracowane do wymagających zastosowań przemysłowych. Te systemy do znakowania są bardzo wytrzymałe mechanicznie i wymagają niewielkiej konserwacji.

Mosaic of personalized jewels, glass and perfume

Personalizacja

Uczyń go wyjątkowym, stwórz emocje

Jesteś marką luksusową lub międzynarodową i chciałbyś opracować ekskluzywne doświadczenie klienta w sklepie dla swoich klientów, na swojej stronie e-commerce lub podczas wydarzenia?

Gravotech oferuje rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb. Dedykowany kierownik projektu poprowadzi Cię przez cały okres współpracy: omówienie wymagań, przeprowadzenie próbek na Twoich produktach, wybór najlepiej dopasowanej technologii personalizacji, wdrożenie rozwiązania i szkolenie użytkowników.

Dowiedz się więcej