Gravotech - Stainless steel engraving

Grawerowanie stali nierdzewnej

Odkryj nasze grawerki mechaniczne i laserowe do stali nierdzewnej!

Stal nierdzewna jest jednym z najczęściej używanych metali w wielu gałęziach przemysłu. Ze względu na swoje właściwości antykorozyjne stal nierdzewna stała się niezbędna w komponowaniu części dla branży medycznej, narzędziowej, lotniczej, motoryzacyjnej, dóbr konsumpcyjnych, sztućców, biżuterii, oznakowań itp. Oprócz odporności na korozję stal nierdzewna jest również odporna na działanie kwasów i wytrzymuje większość zabiegów czyszczenia i sterylizacji. Jest to jasny, trwały i wszechstronny materiał.

Grawerowanie stali nierdzewnej to proces, który stanowi dużą wartość dodaną w zakresie identyfikacji ale także w przypadku personalizacji.

Możliwych jest kilka metod znakowania, a Gravotech oferuje szybkie i wydajne systemy, zachowując strukturę materiału i produktów:

 • Znakowanie mikroudarowe pneumatyczne i elektromagnetyczne: szybkie, dokładne znakowanie kodu datamatrix
 • Grawerowanie CNC: trwałe, estetyczne, uniwersalne frezowanie
 • Znakowanie żłobiące: czyste i głębokie znakowanie
 • Znakowanie laserowe: znakowanie powierzchniowe, wysoce odporne na korozję, głębokie i kontrastowe grawerowanie bez naprężeń i deformacji materiału. Grawerowanie laserowe stali nierdzewnej.

Dlaczego warto wybrać dostosowaną do Twoich potrzeb maszynę do grawerowania Gravotech ?

Oznakowanie różnych urządzeń medycznych

 • Czarne znakowanie

Proces czarnego znakowania podgrzewa materiał lokalnie do temperatury tuż poniżej temperatury topnienia. Powoduje to powstanie warstw tlenków na powierzchni obrabianego przedmiotu, które są związane z metalicznymi kolorami wyżarzania. Jest to również preferowana metoda, gdy wymagane jest precyzyjne pasowanie lub istnieje potrzeba uniknięcia wybrzuszenia materiału. Można wyżarzać tylko metale, które zmieniają kolor pod wpływem ciepła i tlenu, tj. stal i tytan, ale nie aluminium lub metale nieżelazne. Najczęściej warstwa tlenku jest czarna, ale może mieć również inne kolory wyżarzania. Czarne znakowanie to proces znakowania, który daje bardzo kontrastowe, ciemne oznaczenia. Ta ustrukturyzowana powierzchnia zmniejsza ilość odbijanego światła, czego wynikiem jest głębokie, matowe zaczernienie oznaczenia, które wygląda tak samo, gdy jest oglądane pod dowolnym kątem. To sprawia, że znakowanie nie ma właściwości ściernych.

 • ​​​Proces obróbki cieplnej
 • Kontrastowe i estetyczne oznaczenie
 • Nagromadzenie się powłoki tlenkowej, która ciemnieje
 • Proces o niskiej prędkości
 • Działa tylko na stali nierdzewnej/ innych stopach
 • Wysoki poziom szczegółowości
 • Brak pęknięć i nierówności
 • Możliwość uzyskania szerokiej gamy kolorów przy zoptymalizowanych parametrach lasera

Stosunkowo długie czasy znakowania.
 

 • Grawerowanie

Bardzo powszechną w branży metodą znakowania stali nierdzewnej jest grawerowanie. Grawerowanie zapewnia znacznie głębsze znakowanie niż jakakolwiek inna metoda oraz sprawia, że znakowanie jest bardziej czytelne i trwałe, zarówno przed jak i po obróbce materiału (np. cynkowaniu), która wymaga większej głębokości znakowania. Oznakowanie jest zatem bardziej odporne w trudnych warunkach i spełnia wymagania wielu producentów oraz standardy identyfikowalności.

Aby uzyskać głębokie i kontrastowe znakowanie, niezbędna jest parametryzacja lasera. Grawerowanie laserowe stali nierdzewnej jest zwykle wykonywane przy zwiększonej mocy lasera i mniejszych prędkościach znakowania oraz kilku przejściach. Wielokrotne przejścia wiązki laserowej usuwają więcej materiału i zapewniają czystsze grawerowanie. Większa liczba przejść lasera pozwala na głębsze znakowanie.

 • Moc jest skupiana przez wiązkę lasera
 • Wiązka lasera celuje tylko w określony obszar materiału
 • Ciepło wytwarzane przez laser zmienia stan powierzchni materiału
 • Rezultatem jest głęboki znak o wysokim kontraście
   
Datamatrix - trwałe znakowanie

Znakowanie mikroudarowe
Zasada działania znakowarki mikroudarowej polega na tworzeniu wgłębień w materiale za pomocą narzędzia wibracyjnego. Tworzy to szereg kropek, które łączą się w bezpośrednie, trwałe, czytelne i wysokiej jakości oznaczenie na obrabianym przedmiocie. Dzięki technologii znakowania mikroudarowego nie musisz martwić się o dopasowanie do materiału, wyniki znakowania są stałe, niezależnie od gatunku stali czy jej twardości. Technologia mikroudarowa zapewnia wysokiej jakości znakowanie, czytelne i trwałe, odporne na ścieranie, odbarwienie, korozję i wszelkiego rodzaju zabiegi. Znakowanie mikroudarowe jest jedną z najbardziej wszechstronnych technologii, ponieważ umożliwia znakowanie bardzo drobnych oznaczeń, ale także wykonywanie głębokich oznaczeń zgodnie z wymaganiami.

Ponadto technologia ta nie nagrzewa materiału i nie powoduje pęknięć materiału, niezależnie od jego grubości. Koszt początkowy i koszty operacyjne są niższe. w przypadku technologii mikroudarowej części ze stali nierdzewnej, które są na ogół narażone na duże obciążenia (szczególnie w przemyśle samochodowym i lotniczym), mają oznaczenia odporne na wysoką temperaturę.

 • Pneumatyczna mikroudarowa maszyna do znakowania:  znakowarka mikroudarowa jest najlepsza do zastosowań wymagających bardzo krótkiego czasu cyklu, aby sprostać wymaganiom sektorów przemysłowych dotyczących prędkości. Szeroka gama dostępnych rylców umożliwia precyzyjne, powierzchniowe lub głębokie znakowanie oraz dostosowuje się do nieregularnych powierzchni dzięki rylcowi 3D, który umożliwia znakowanie na skomplikowanych częściach o nieregularnych kształtach.
 • Znakowarki elektromagnetyczne mikroudarowe: bardziej odpowiednie do zastosowań wymagających dużej precyzji i spójności. Jest to szczególnie wydajne do znakowania kodu DataMatrix. Technologia znakowania mikroudarowego elektromagnetycznego to wysoce precyzyjne rozwiązanie do znakowania, spełniające wymogi identyfikacji. Dzięki rylcom elektromagnetycznym możliwe jest wykonanie zarówno delikatnego znakowania powierzchni jak i głębokiego znakowania.

  Znakowanie żłobiące
  Maszyna do żłobienia
  wykorzystuje końcówkę węglikową lub diamentową do nanoszenia trwałego znakowania bezpośrednio na stal nierdzewną (do 62 HRC). W przeciwieństwie do rylca mikroudarowego nie wibruje, ale ślizga się po powierzchni; dając efekt ciągłej, jednorodnej linii. Rezultat jest bardzo wyraźny i estetyczny. Ten proces ma tę zaletę, że jest bardzo cichy, dlatego jest polecany do znakowania pustych części z wysokim rezonansem, rur, arkuszy oraz do grawerowania tabliczek znamionowych. Technologia znakowania żłobiącego zapewnia najlepszy stosunek głębokości znakowania do prędkości oraz wysokiej jakości, aby sprostać potrzebom identyfikacji.
Grawerowanie CNC stali nierdzewnej

Materiał usuwa się za pomocą narzędzi tnących, „frezów grawerskich” o różnych rozmiarach i kształtach. Grawerowanie maszyną mechaniczną ma bardzo dobrą zdolność adaptacji do każdego rodzaju stali nierdzewnej, nawet malowanej, nawet najmniejsze i najcieńsze znaki i logo można wygrawerować tworząc trwały efekt. Ta technologia wydobywa również blask stali nierdzewnej, a grawerowanie wygląda naturalnie.

Ponadto, stała głębokość grawerowania zapewnia trwały efekt i umożliwia późniejsze nałożenie lakieru lub farby w celu nadania koloru Twojemu dziełu. Jest bardzo popularna w branży jubilerskiej, warsztatach mechanicznych i przy produkcji tabliczek identyfikacyjnych. Twardość stali nierdzewnej wymaga wrzeciona i tulei zaciskowej (w tym wrzeciona o wysokiej częstotliwości) do pewnego trzymania narzędzia tnącego.

Narzędzia do obróbki stali nierdzewnej są specjalnie zaostrzone: seria Percut do wiercenia, seria Twincut do grawerowania. Podczas frezowania stali nierdzewnej konieczny jest system smarowania i produkt dostosowany do stali nierdzewnej (część asortymentu Gravotech) w celu odprowadzenia wiórów i zwiększenia żywotności narzędzia skrawającego.

Odkryj rozwiązania Gravotech

Nasza oferta znakowarek laserowych do stali nierdzewnej zawiera odporne na korozję znakowanie termiczne powierzchni, głębokie i kontrastowe grawerowanie bez naprężeń i deformacji materiału.

Mocny i wysokiej jakości laser światłowodowy wykonuje precyzyjne oznaczenia w bardzo krótkim czasie....

System znakowania laserowego Fiber

FIBER laser

ZNAKOWARKA LASEROWA DO INTEGRACJI

Zintegrowany system znakowania laserowego części metalowych i tworzyw sztucznych

...

Solidna i łatwa w użyciu gotowa stacja do trwałego znakowania. Od produkcji jednostkowej, poprzez małoseryjną, po integrację w celi robota. Laser dostosowuje się do Twojego trybu pracy i wymagań....

Widok od czoła przemysłowej grawerki laserowej LW2

LW2

STACJA LASEROWA

w pełni zautomatyzowana stacja do znakowania laserowego.

...

Wdrażając system laserowy WeLase w Twojej firmie, gwarantujemy personalizację najwyższej jakości w ciągu kilku sekund.

...
WeLase - Kompaktowa grawerka laserowa

WELASE

STACJA LASEROWA

Mała stacja do grawerowania laserowego do personalizacji w sklepie i online.

...

Znakowarka laserowa HYBRID o długości fali 1064 nm jest idealna do zastosowań wymagających dużej wszechstronności w zakresie znakowania materiałów z największą prędkością, od tworzyw sztucznych po...

Laser hybrydowy - integracja

HYBRID laser

ZNAKOWARKA LASEROWA DO INTEGRACJI

Najlepszy kompromis między wszechstronnością, wysoką jakością i dużą prędkością, spełniający wszystkie Twoje potrzeby w zakresie znakowania

...

ZIELONY laser przeznaczony jest do wykonywania skomplikowanych oznaczeń na materiałach nie reagujących na inne długości fal....

Green laser - integrated laser

GREEN laser

ZNAKOWARKA LASEROWA DO INTEGRACJI

Zintegrowany system znakowania laserowego - znakuj materiały odblaskowe i wrażliwe tworzywa sztuczne.

...

  Maszyna do znakowania mikroudarowego i rozwiązanie do żłobienia zapewniają szybkie, dokładne, estetyczne i głębokie znakowanie we wszystkich zastosowaniach przemysłowych. Maszyny grawerujące CNC oferują precyzyjne i atrakcyjne grawerowanie na wielu rynkach, na których używana jest stal nierdzewna.

  Ten system znakowania żłobiącego zapewnia bezpośrednie znakowanie na częściach, jednocześnie ograniczając hałas do minimum....

  Widok od czoła maszyny XF510r

  XF510r

  ZNAKOWARKI INTEGROWALNE ŻŁOBIĄCE

  Cicha maszyna do znakowania metali

  ...

  Znakowarki elektromagnetyczne XF510m to gama urządzeń dedykowanych do znakowania kodów Datamatrix....

  Znakowarka mikroudarowa XF510m

  XF510m

  ZNAKOWARKI INTEGROWALNE MIKROUDAROWE

  Precyzyjna i kompaktowa elektromagnetyczna maszyna do znakowania mikroudarowego

  ...

  Od czasu wynalezienia technologii mikroudarowej 40 lat temu nieustannie wprowadzamy innowacyjne rozwiązania, a XF510p jako najmniejsze i najszybsze urządzenie do znakowania spełnia nasze wysokie st...

  Znakowarka mikroudarowa XF510P

  XF510p

  ZNAKOWARKI INTEGROWALNE MIKROUDAROWE

  Najszybsza pneumatyczna znakowarka mikroudarowa na rynku

  ...

  Impact to całkowicie samodzielna maszyna do znakowania mikroudarowego z wbudowanym oprogramowaniem, która dzięki intuicyjnemu interfejsowi dotykowemu ułatwia konfigurację, przygotowanie pliku do zn...

  Stacja znakowania udarowego: znakowarka mikroudarowa

  IMPACT

  ZNAKOWARKA MIKROUDAROWA

  stacjonarna stacja znakująca mikroudarowa.

  ...

  Szybka, wydajna i precyzyjna: odkryj wyjątkową grawerkę mechaniczną. Seria ISx000 jest przeznaczona do prac wielkoformatowych, takich jak grawerowanie i cięcie seryjne.

  ...
  ISx000 large format CNC engraving machine.

  ISx000

  PLOTER GRAWERUJĄCY CNC

  Wielkoformatowa grawerka CNC.

  ...

  Znakowarka żłobiąca SV510 to rozwiązanie do znakowania VIN, graweruje do 0,3 mm głębokości na metalach....

  SV510 - Rozwiązanie do znakowania VIN

  SV510

  ZNAKOWARKI INTEGROWALNE DO GŁĘBOKIEGO ŻŁOBIENIA

  Rozwiązanie do znakowania VIN, precyzyjne i bardzo głębokie grawerowanie z obniżonym poziomem hałasu

  ...

  Ta maszyna do znakowania mikroudarowego tworzy trwałe, odporne na manipulacje znaki na metalach....

  Znakowarka mikroudarowa XF530m

  XF530 p/m

  ZNAKOWARKI INTEGROWALNE DO GŁĘBOKIEGO ZNAKOWANIA

  Głębokie i nieusuwalne znakowanie mikroudarowe

  ...